کیش


جزیره کیش یکی از جزیره های خلیج فارس و از بخش های بخش کیش،
شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از جاهای دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
در گذشته، آن را به نام «قیس» می خواندند. شکل این جزیره بیضی
مانند است و در 12 کیلومتری کرانه شیبکوه جای گرفته است.
سالانه به طور متوسط، بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر از این
جزیره بازدید می کنند.


از آنچه در کتب تاریخی بازگو شده است برمی آید که از زمان هخامنشیان
و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره به دست خلفای اموی افتاده است.
این وضع تا سال ۲۴۹ ه.ق ادامه یافت. در این سال، یکی از ایرانیان اهل
ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین، ازجمله کیش را تسخیر کرد.
حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از نامه های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملا مشهود است. از دوران حکومت آل بویه جزیره مجددا به حکومت ایرانی بازگشت و بعدها در زمان سلجوقیان و اتابکان فارس و سپس ملوک هرمز و آل مظفر و تیموریان، این وضع ادامه یافت.

کیش
کیش

تاریخچه کیش

در دوره سلجوقیان، کیش به بزرگ ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل
شد. در همین دوران، قیاصره در جزیره به قدرت رسیدند. ایشان که در ابتدا بسیار فقیر بودند، با دزدی دریایی پایه های اقتصادی حکومت خود را مستحکم نمودند.
حاکمان قیاصره که بر این جزیره حکمران بودند از نسل شخصی هستند به نام «قیس» این شخص از شهرسیراف که در منطقه «بنی ّ خالد النصوری» قرار دارد آمده بودند.
در دوران طلایی کیش، مورخان زیادی راجع به آن اظهارنظر کرده اند.
ابن خرداد، ابن بطوطه و یاقوت حموی یا به کیش سفر کرده یا در مورد
بزرگی آن سخنوری کرده اند.
سعدی در آثار خود دو جا از جزیره کیش و سفر به آن در این دوران یاد می کند.

زکریا بن محمد بن محمود قزوینی در آثار البلاد و اخبار العباد می نویسد:
قیس جزیره ای ست در دریای فارس و دورش چهار فرسخ است و آبادانی دارد. شهری در کمال حسن و لطافت در آنجا بنا شده است و کشتی های هندیان به آن جزیره درآیند و تجارتگاه اهل هند و عجم و عرب است. آب چاه آشامند و حوض ها و آب انبارها ساخته اند.

کیش

پرتقالیها و جزایر خلیج فارس


از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ این جزیره نیز هم چون جزیره هرمز به دست پرتغالیها افتاد و سرانجام در این سال، امام قلی خان، سپهسالار شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آن شد.
تا سال های آغازین حکومت محمدرضا پهلوی، کیش مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بوده است. با ورود مروارید ژاپن به بازار ایران، به تدریج از اهمیت مروارید کیش کاسته شده و کیش نیز اهمیت خود را از دست داد.
در سال ۱۳۴۹ هیئتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی، جزیره را مورد بازدید قرارداد و با توجه به ویژگی های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین المللی انتخاب شد.


محمدرضا شاه با استفاده از بودجه دولت اقدام به توسعه جزیره کیش کرد. به دستور شاه، تمام زیرساخت های مدرن از جمله هتل، نمایشگاه بین المللی، فرودگاه، کازینو و اقامت گاهی برای استفاده شاه و خانواده اش ساخته شد.
به گفته اسدالله علم، تا پیش از انقلاب ایران، جزیره کیش با هوای مطبوعش در زمستان ها، به عنوان محل اقامت و تفریح خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفت.
جزیره کیش در سال ۱۳۶۱ به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد. امروزه اقتصاد کیش برپایه گردشگری و تجارت استوار است.

کیش
کیش

پست بعدی

لارک

چ اردیبهشت 22 , 1400
جزیره لارک با ۴۸/۷ کیلومتر مربع مساحت، در فاصله ۱۸ مایل دریاییاز مرکز استان شهر بندرعباس و ۶ مایل دریایی از شهر قشم و درجنوب خاوری این شهر، در تنگه هرمز قرار دارد این جزیره از کوه هایآتشفشانی مخروطی شکل تشکیل شده است.بلندترین نقطه آن ۱۳۸ متر از سطح دریا […]

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع