تالاب کانی برازان

تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر ۹۰۷ هکتار در ۳۰کیلومتری در شمال مهاباد واقع شده است.
این تالاب از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.
آب تالاب از رودخانه مهاباد تأمین شده و این رودخانه که از سد مهاباد جاری می شود پس از سیراب کردن تالاب کانی
برازان راه خود را به دریاچه ارومیه ادامه می دهد.

میانگین عمق تالاب کانی برازان را ۶۰ سانتی‌متر است.
محققان بالغ بر ۷۵ گونه از پرندگان آبزی و کنار‌آبزی را در این تالاب شناسایی کرده‌اند که با توجه به گونه‌های خشک‌زی، تعداد آن‌ها از ۱۸۰ گونه نیز فراتر خواهد رفت.

حیات وحش کانی برازان

بخش جنوبی تالاب در دامنه کوه قره داغ (سیاه کوه) واقع گردیده و کوه مذکور و تپه باباحیدر بر آن
مشرف هستند.
به دلیل موقعیت توپوگرافی و وجود توده های نی زار، پذیرای بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از جمله گونه در خطر انقراض اردک سرسفید و گونه های حمایت شده اردک مرمری، پلیکان، قو، فلامینگو، حواصیل عقاب تالابی و همچنین سایر پرندگان همچون انواع غاز، انواع مرغابی، آنقوت و… می باشد.

خوشبختانه در چند سال اخیر مردم منطقه همکاری زیادی در میزبانی از گردشگران داشتند که این امر به در حکایت و حفاظت از تالابهای تاثیر مثبتی داشته که میتوان این مورد را به نمونه خوبی از همکاری با اکوتوریسم نامید.

پست بعدی

تالاب کمجان

چ خرداد 5 , 1400
تالاب بین المللی کمجان باحدود 4هزار هکتارمساحت درفاصله 120کیلومتری شمال شرق شیراز در روستای کمجان از توابع بخش کربال شهرستان خرامه واقع شده است. این تالاب از جمله تالاب های مهم کشور است و دراولین کنوانسیون بین المللی تالاب ها در رامسرثبت و به تایید رسیده، این تالاب طی هزاره […]
تالاب کمجان

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع