کارون

تأسیس

 ۱۳۷۱خورشیدی

 کد یاتا

 NV

 کد ایکائو

 IRG

 دفتر اصلی

 تهران

هواپیمایی کارون که در گذشته شرکت هواپیمایی نفت ایران نام داشت، شرکت هواپیمایی ایرنی است، که دفتر مرکزی آن در شهر اهواز قرار دارد. این شرکت هواپیمایی به صورت باربری و مسافربری فعالیت می‌کند و علاوه بر پروازهای داخلی چندین پرواز به کشورهای مجاور ایران نیز ارائه می‌دهد.

هواپیمایی کارون به عنوان قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی غیرنظامی ایران، حدود ۸۵ سال پیش با نام خدمات هوایی پا به عرصه فعالیت گذاشت و از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۸ با نام شرکت حمل و نقل هوایی ایران به فعالیت خود ادامه می‌داد، اما از آذر ماه سال ۱۳۸۸ به شرکت هواپیمایی نفت، تغییر نام داد. مالک اصلی این هواپیمایی دولتی صندوق بازنشستگی کارکنان شرکت ملی نفت ایران می‌باشد

این شرکت ابتدا با هدف پشتیبانی از عملیات اکتشاف، استخراج و توسعه عملیاتی در مناطق نفت خیز جنوب فعالیت خود را آغاز نمود و در جهت اهداف ترسیم شده روند تکاملی خود را در مسیر تاریخ طولانی طی نمود

واما امروز سرمایه های انسانی هواپیمایی کارون ایران در پرتو آموزش و تربیت نیروهای متخصص و دریافت گواهینامه های بین المللی و داخلی با به روز شدن تجهیزات قادر است عملیات پروازی و تأمین نیروی انسانی ماهر اعم از معلم خلبان، خلبان و خدمات مهندسی در بخش های موتور، ساختمان بدنه، رادیویی و ناوبری و … را با بهترین کیفیت به دارندگان هواپیماهای (تویین آتر، فوکر ۵۰ و فوکر ۱۰۰ ) در داخل و خارج از کشور ارائه نماید.

هم چنین از افتخارات دیگر شرکت هواپیمایی کارون ایران تا به امروز ضریب بالای امنیت در پرواز می باشد به گونه ای که تاکنون هیچ سانحه هوایی همراه با مسافر نداشته.