پاسپورت-ویزا

پاسپورت(گذرنامه)

یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندانشان صادر می‌شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر از و یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود روادید یا ویزا گفته می‌شود.

در قدیم به گذرنامه «تذکره مرور» گفته می‌شد.

ویزا(رواددید)

مدرکی است که ضمیمه گذرنامه شما می‌شود و نشان می‌دهد که یکی از نمایندگان دولت آن کشور در سفارتخانه یا کنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به کشور متبوع خود را بررسی و تشخیص داده است که شما دارای شرایطی هستید که برای هدفی خاص به آن کشور وارد می‌شوید.

در عین حال باید توجه داشت، گرفتن ویزا تضمین ورود به کشور مورد نظر نیست و افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌کنند.

به طور معمول ویزا در مبادی ورودی هر کشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن کشور اقامت خواهید کرد و آخرین مهلتی که برای ورود به کشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است.

انواع ویزا

ویزا انواع مختلفی دارد که براساس هدف اعلام شده از سوی شما و ارائه مدارک برای اثبات آن صادر می‌شود. ویزاهای رایج عبارتند از: ویزای توریستی،‌ دانشجویی،‌ تجاری، ‌پژوهشی و…‌ پس اکیدا توصیه می‌کنیم از ابتدا باید روادید دریافت شده توسط مسافر مناسب فعالیت مورد نظر (تجاری، توریستی، دانشجویی یا هر نوع دیگر) باشد. در غیر این صورت ممکن است مسافر در طول سفر دچار مشکلات احتمالی شود.

ویزا می‌تواند به صورت singleصادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.

پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.

نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.

ویزای شینگن

ویزای شینگن به نوعی از ویزا گفته میشود که با وجود آن اجازه ورود به منطقه شینگن را برای مدت زمان کوتاه و مشخص خواهید داشت. منطقه شینگن شامل ۲۶ کشور در قاره اروپا است. دارندگان ویزای شینگن میتوانند ۹۰ روز را در یک دوره ۶ ماهه در حوزه شینگن اقامت داشته باشند.

مدارک ویزای شینگن

دعوتنامه از طرف فردی که در کشور مقصد شما مقیم باشد ، پر کردن فرم ویزای شینگن ، رزرو بلیط رفت و برگشت سفر ، ۲ قطعه عکس جدید ، معرفی مکان محل سکونتتان در طول سفر یا واچر هتل ، پرداخت هزینه سفارت ، بیمه مسافرتی ، ارائه سند مالکیت ، تمکن مالی .

دلایل ریجکت شدن ویزای شینگن:

سوء پیشینه ، عدم توجیه نحوه اقامت و هدف از مسافرت ، ارائه اسناد نامعتبر و جعلی ، پاسپورت نامعتبر و یا آسیب دیده ، عدم ارائه بلیط رفت و برگشت ، نداشتن سابقه سفر به خارج از کشور ، بیمه نامه فاقد اعتبار .
البته در صورت ریجکت شدن شما امکان اعتراض به وضعیت خود را خواهید داشت و میتوانید مراحل رفع ریجکتی را طی کنید و دوباره جهت دریافت ویزای شینگن اقدام نمایید.

انواع ویزای شینگن:

ویزای شینگن به سه دسته تقسیم می شود:


۱-ویزای اتحادیه شینگن(USV)
ویزای شینگن نوع A
ویزای شینگن نوع B
ویزای شینگن نوع C
ویزای صفر بار ورود و یا همان ویزای ترانزیت فرودگاهی
ویزای تک ورود (Single Entry)
ویزای دو بار ورودی
۲-ویزای چند بار ورود یا همان ویزای مولتی شینگن (Multiple Entry)
3-ویزای اعتباری محدود منطقه ای (LTV) ویزای ملی (National Visa)
ویزای ملی سینگل
ویزای ملی مولتی

ویزا شینگن
ویزا شینگن3

نام کشور

قاره

شرایط

نام کشور

قاره

شرایط