هرمز

این جزیره از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندرلنگه، از شمال شرقی به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و بوموسی محدود می گردد.
نزدیک ترین بندر در ساحل اصلی کشور به جزیره قشم، بندرعباس است که فاصله آن تا محل سربندر قشم ۱۰/۸ مایل دریایی (۲۰کیلومتر) است.


نزدیک ترین فاصله این جزیره به ساحل اصلی در جزیره قشم) تاکشور، در دماغه شمالی جزیره، در محل بندر لافت (بندر پل، در شهرستان خمیر (در ساحل اصلی کشور) که فاصله آن در حدود یک مایل دریایی (۱۸۰۰ متر) بوده و محل احداث پل خلیج فارس خواهد بود.

جزیره هرمز

این جزیره به صورت جزیره‌ای بیضی ‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس میباشد.
ساده‌ترین راه برای رسیدن به هرمز توسط کشتی‌های مسافری از بندر عباس‌ یا قشم است.
بهترین زمان برای بازدید از هرمز در زمستان است که دمای روز 23-28 درجه سانتی‌گراد است. در شب درجه حرارت کاهش می‌یابد و بسیار خنک می‌شود.

جزیره هرمز

مساحت و مختصات جزیره هرمز

مساحت جزیره ۱۴۹۱ کیلومترمربع است.
طول جزیره از بندر قشم تا بندر باسعیدو در انتهای جزیره را در منابع مختلف بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ کیلومتر تخمین زده اند و بیشتر روی طول ۱۱۵ و ۱۲۰ کیلومتر تکیه شده است.
در گزارش توجیهی اجرای قانون تعاریف، طول سراسری جزیره قشم را ۱۲۰ کیلومتر ذکر کرده اند.


عرض جزیره، در نقاط مختلف متفاوت بوده و به طور متوسط دارای سه
عرض: کم (بین طبل و سلخ)، زیاد (بین لافت کهنه و شیب دراز) و متوسط (در منطقه اسکان) است.
با این وجود، عرض متوسط جزیره قشم را ۱۱ کیلومتر می توان درنظر گرفت.

جزیره هرمز

پست بعدی

هنگام

د اردیبهشت 27 , 1400
جزیره هنگام از جزیره های ایران در خلیج فارس است که با آبادی هایکوچک با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع در جنوب جزیره قشم واقع شدهو دارای معادن نمک و خاک و سرب است.جزیره هنگام در دو کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم بوده و نهکیلومتر طول و شش کیلومتر عرض […]

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع