مینو

جزیره مینو از جزیره های ایران در استان خوزستان است. این جزیره در گذشته نام صلبوخ داشته و بین آبادان و خرمشهر واقع شده و دو شاخه اروندرود آن را فرا می گیرد.
این جزیره دارای ۱۰ متر ارتفاع از سطح دریاست و در فاصله ۱۰ کیلومتری خرمشهر است. بزرگترین قطر جزیره ۶/۲ کیلومتر و مساحت آن ۱۷/۸ کیلومتر مربع است.
مینو شهر، شهر کوچکی است که در آن قرار گرفته است و بزرگترین آبادی این جزیره است. این شهر جمعیتی در حدود ۱۲٬۰۰۰ نفر دارد. این شهر تفریح گاهی برای مردم آبادان و خرمشهر به حساب می آید.

جزیره مینو

کشاورزی و پرورش دام در این جزیره جایگاه خاصی دارد. در جزیره مینو ۵ نهر جریان دارد که دو تای آن ها از رود جرف و سه تای آن ها از اروندرود منشعب می شوند.
این جزیره از معدود نقاط جهان است که آبیاری بوسیله برکشند و فروکشند آب انجام می شود و به وسیله ای نیاز نیست. این جزیره سراسر از نخلستان پوشیده شده که محیط زیست مناسبی برای زیست پرندگان مهاجر است. همچنین نیزارهای انبوه آن پناهگاه حیوانات وحشی مانند گراز است.

جزیره مینو

ویژگی های جزیره مینو

دسترسی به این جزیره از طریق پلی فلزی صورت می گیرد که در ضلع جنوبی جزیره ساخته شده است.
در داخل این جزیره یک شهر کوچک با جمعیت ۱۲ هزار نفری وجود دارد که اغلب آن ها عرب زبان هستند. ضمنا این جزیره تا مرکز آبادان ۱۰ کیلومتر و تا خرمشهر ۱۱ کیلومتر فاصله دارد.

بسیاری از ساکنان مینو را اعراب تشکیل می دهند و به همین سبب، زبان رایج مردمان شهر عربی است. گذر از آب اروند و دیدار اقوام، بزرگترین دلمشغولی مردمان دو سوی مرز را شکل می دهد.

در فصل پاییز، بهار و ایام نوروز زیبایی طبیعت جزیره مینو به اوج خود می رسد و هوای دل پذیر و خنک جزیره در این موقع از سال برای گشت و گذار در طبیعت کاملا مناسب است.

جزیره مینو

پست بعدی

لاوان

د اردیبهشت 27 , 1400
لاوان از توابع دهستان لاوان در بخش کیش شهرستان بندر لنگهاست و در مقابل منطقه گاوبندی (پارسیان) و شیبکوه قرار دارد ولی بهمنطقه شیبکوه نزدیک تر است.این جزیره از شمال شرقی به بندر مقام و از شرق به جزیره شیدور(شتور) منتهی می شود و در ۲۸ کیلومتری غربی ساحل نخیلوه […]

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع