روستای بیاض

روستای بیاض از جمله روستاهای مهم استان کرمان و حتی ایران می باشد.این روستا از شهر رفسنجان تقریبا 65 کیلومتر فاصله دارد.

تاریخچه نام روستا مشخص نیست ولی معنی بیاض که به معنای سفیدی و درخشندگی میباشد احتمالا از مزارع کشت پنبه در این منطقه گرفته شده است.

آب و هوای بیاض

روستا دارای خاک حاصلخیزی می باشد و آب آن توسط چند قنات که تعدادی از آن هنوز هم کار می کنند تامین می شود.

رنگ روستا از اواخر شهریور تا اوایل دی ماه متمایل به رنگ سفید  می شود و علت آن هم این است که این منطقه از مراکز مهم کشت پنبه در کشور می باشد به طوری که نخستین کارخانه پنبه پاک کنی در این روستا احداث شده است.

روستای بیاض
توریسم94

از موارد دیگه ایی که به اهمیت این روستا می افزاید این است که این روستا در قدیم در مسیر راه شاهی قرار داشته است. مسیری که بازرگانان از طریق آن محصولات و کالاهای خود را به شبه قاره هند می بردند.

قلعه روستای بیاض

موقعیت خوب این روستا به همراه مواردی همچون کشت پنبه و تاریخچه غنی آن همواره باعث میشد که هر از
چند گاهی مورد تهاجم ایلات و راهزنان قرار بگیرد.
به منظور محافظت از مردم در مقابل راهزنان و … در روستای بیاض دژی با یک بارو و شش برج ایجاد شد.
از شش برج این دژ، یکی از آن از بین رفت ولی کلیات و مابقی دژ به دلیل استحکام پی و بنا سالم باقیمانده است.

زمان ساخت این برج مشخص نیست و در دوره های مختلف خصوصا در دوره قاجار پناهگاه و مکانی امن برای مردمی بود که گاه و بی گاه مورد حمله راهزنان قرار می گرفتند.

باستان شناسان در تپه قلعه دختر که در فاصله 15 کیلومتری غرب این روستا قرار دارد آثار تاریخی مختلفی همچون سفال کشف کرده اند که طبق بررسی ها به دوره اشکانیان مربوط می باشد ، که این مورد نیز دلیلی است بر پیشینه تاریخ زیاد این منطقه.

روستای بیاض

پست بعدی

روستای فرومد

س اردیبهشت 6 , 1401
روستا فرومد در استان سمنان، روستایی تاریخی با فراز نشیبهای خاص خود.این روستا درگذشته ایی نه چندان دور بخشی از استان خراسان و به تبع آن سبزوار بود ، ولی از سال  1316 به شهرستان میامی استان سمنان منتقل شد. این روستا به مدل 5 قرن یعنی از 7 تا […]
روستای فرومد

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع