خارکو

جزیره خارکو از جزیره های کوچک ایرانی در خلیج فارس از توابع استان
بوشهر است. عرض ۴۰۰ متر است خارکو با درازای ۸ کیلومتر و پهنای تقریبی ۴۰۰ متر در فاصله ۵ کیلومتری از جزیره خارگ قرار دارد.
این جزیره دارای تعدادی تأسیسات به جای مانده از حضور نظامیان کشور در سال های جنگ ایران و عراق از جمله اسکله و ساختمان های انبارمانند می باشد که امروزه محل مناسبی جهت رشد پرندگان در این جزیره است.


سطح جزیره خارکو فاقد هر گونه پستی و بلندی است و به صورت پشته ای بسیار کم ارتفاع می باشد، از همین رو هیچ گونه کوه یا تپه و یا ناهمواری در آن نیز وجود ندارد.
بلندترین نقطه آن با ۸ متر ارتفاع در مرکز جزیره و با شیب ملایم به
اطراف قرار دارد.

خارکو

تاریخچه

این جزیره همچنین زمانی محل استقرار نظامیان انگلیسی جهت تسخیر
خارک بود و پیش از آن نیز میر مهنای بندر ریگی برای حمله به هلندیان در خارک از خارکو نیروهای خود را به سمت خارک گسیل داشته است.

طبیعت ملی خارکو

این جزیره بنا به دلایل زیست محیطی و ارزش پدیده های طبیعی آن
توسط سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به عنوان اثر طبیعی ملی جزیره خارکو به ثبت رسیده است.
این جزیره یکی از اجتماعات منحصر به فرد مرجان ها و جانوران دریایی و
محل تخم گذاری هزاران قطعه پرندگان آبزی می باشد.
پوشش گیاهی عمده در این منطقه شامل کنار، کهور، انجیر، معابد، انجیر بنگال و انواع گیاهان علفی می باشد و همچنین گلایول، سفید سریش، تمشکین عشق آبادی، خیارک، گرامورز، ناز بیابانی، آهوماش شور دوست، مشگک، انجیر معابد، سیلن عربی، مریم گلی مصری، تیپ پوششی نریشت، تیپ پوششی گل آفتابی درختچه ای می باشد.
مهمترین گونه حیوانات این منطقه  آهو می باشد که قریب به ۱۵۰ سال
پیش به این جزیره انتقال یافته است.
خارکو همچنین دارای سواحل شنی و ماسه ای میباشد و همچنین دارای
آبسنگ های مرجانی میباشد.

خارکو

پست بعدی

خارک(خارگ)

س اردیبهشت 21 , 1400
خارک یا جزیره خارگ که گاهی خارک نوشته می شود، جزیره ای مسکونی، متعلق به ایران و دارای اهمیت اقتصادی است که در 38کیلومتری ساحل بندر گناوه در خلیج فارس قرار دارد و از توابع استان بوشهر به شمار می آید. جلال آل احمد این جزیره را که در 46کیلومتری […]

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع