باغ سنگی

باغ سنگی یکی از جاذبه های استان کرمان و شهر سیرجان است. این محوطه که قبلا باغی بوده در دهستان بلورد روستای میاندوآب و ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد.
این باغ به شکل شش ضلعی نامنظم طراحی گردیده و متعلق به درویش خان اسفندیارپور بوده است.
مقبره درویش اسفندیارپور مالک سابق باغ سنگی سیرجان (مقبره در باغ سنگی قرار دارد) درویش خان اسفندیارپور، مردی بود کر و لال که با خانواده اش در ۴۰ کیلومتری سیرجان از طریق دامداری و کشاورزی زندگی می کرد.
او پس از اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۰ برای اعتراض بخاطر از دست دادن املاکش، دست از باغ داری برداشت تا اینکه همه درختان زمین باقی مانده او (پس از تقسیم اراضی) خشک شدند.
او به همه شاخه های درخت های میوه سنگ آویزان کرده بود و از آنها چون میوه حقیقی مراقبت می کرد

فیلم باغ سنگی

در سال ۱۳۵۵ پرویز کیمیاوی فیلمی از این باغ باشرکت درویش خان اسفندیارپور ساخت که برنده جایزه خرس نقره ای جشنواره بین المللی فیلم برلین شد.
درویش خان اسفندیارپور در سن ۸۳ سالگی در ۱۸ فروردین ۱۳۸۶ درگذشت و پیکرش در این باغ دفن گردید.

مشخصات باغ

باغ به شکل یک شش‌ضلعی نامنظم با ۲۰۰ درخت در میانه بیابان است. در دوسوی جاده‌ای که به باغ می‌رسد، زمین‌ها بدون زراعت و باغ‌های پسته وجود دارد.

درویش‌خان اسفندیار شروع به حفر کردن چاله‌هایی در زمین خشک کرد.
او درختان خشکیده را در این چاله‌ها به وسعت زیادی کاشت و این کار را ادامه داد.
زمانی که کاشت این درختان خشکیده تمام شد، شروع به آویزان کردن سنگ‌هایی از شاخه‌های درختان کرد.
در نهایت وسعت این باغ سنگی به ۱۰۰۰ متر رسید و ۱۸۰ درختی که در آن کاشته شده بودند و سنگ‌هایی که مانند میوه از آن آویزان بود این باغ سنگی را پدیدآورد.

پست بعدی

جنگلی که جیغ میکشد

س اردیبهشت 28 , 1400
در ابتدای روستای «سربرج» از توابع بخش طرقبه در نزدیکی مشهد،جنگلی انبوه وجود دارد که با تاریک شدن آسمان صداهایی از میاندرختان آن به گوش می رسد که به گفته اهالی و غریبه هایی که به آنمنطقه سفر کرده اند، شبیه جیغ است.این صدا به عقیده بومی ها ارتباط با […]

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع