باباگرگر

چشمه ی آب معدنی و امامزاده باباگرگر در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه، قرار دارد. یک چشمه گازدار طبیعی که دارای استخر عمیق و مدور است. محیط آن ۲۰۰ مترمربع و همچنین دارای آبی آجری رنگ. مایل به سرخ و در برخی مواقع به رنگ زرد مایل به لیمویی میباشد.
 البته نام اصلی چشمه «دنگز» يا «تنگز» است.


معنی باباگرگر :
واژه «گر» به زبان كردی به معنای آتش است، به همين دليل ترجمه «باباگرگر» را شايد بتوان، پدر چشمه گرم و آتشی بيان كرد.
اما نام اين چشمه برای اهالی ترك نشين زنجان و همدان تعريف ديگری دارد.
«گر» در زبان تركی معنای نگاه كردن می‌دهد گرگريعنی نگاه‌كن نگاه‌كن! اما درباره انتخاب اين نام روايت‌های مختلفی بين مردم وجود دارد مثلا عده‌ای می گويند روزی امامزاده جلال‌الدين در حال نماز خواندن بوده كه آب با فشار از دل زمين خارج می‌شود و پسرش كه شاهد اين ماجرا بوده به زبان تركی می‌گويد: «بابا گرگر. يعنی بابا نگاه كن»

خواص درمانی باباگرگر

باباگرگر

به علت وجود املاح معدنی از جمله فسفات، کلر، منیزیم، کلسیم و به ویژه گوگرد برای امراض سودایی و پوستی مناسب است و در درمان سو هاضمه و دیگر بیماری های دستگاه گوارش و نیز راشیتیسم و درمان تورم نیز موثر می باشد.

از عارضه های طبیعی جالب در کنار این مجموعه سنگ اژدها است که. ظاهر آن شبیه حیوانات عظیم الجثه ماقبل تاریخ است.

آب چشمه باباگرگر به خاطر املاحی كه دارد نارنجی رنگ است و در بررسی‌هايی كه روی آن صورت گرفته مشخص شده اين چشمه دارای فسفات، گوگرد، كلر، منيزيم وكلسيم است. مساحت چشمه هم در حدود ۱۵۰ متر مربع است.

پست بعدی

باداب سورت

س اردیبهشت 28 , 1400
این چشمه واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه شهرستانساری می باشد.چشمه در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراثطبیعی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد.ثبت جهانی باداب پس از پاموک کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمهآب شور جهان بوده است.روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب […]

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

tourism94.ir

ما مجموعه ایی از افراد دانشگاهی با تحصیلات مرتبط با صنعت توریسم میباشم که برای اموزش و اطلاع رسانی گرد هم آمده ایم. باشد که بتوانیم سهم کوچکی در افزایش و بهبود آگاهی در این صنعت داشته باشیم

دسترسی های سریع